Sauna indiańska, czyli szałas potu (ang. Sweat Lodge) zbudowana jest najczęściej z patyków, przykrytych kocami i plandeką. W środku znajduje się dół, do którego po zapadnięciu zmroku wkłada się rozgrzane w ognisku kamienie. Uczestnicy sauny, siedzą nago w kręgu wokół kamieni w całkowitej ciemności.

Wśród Indian Amerykańskich każde plemię posiadało swój rytuał przeprowadzania sauny. Saunę robiono przy różnych okazjach takich jak rytualne oczyszczanie, wyprawy po wizje czy przed podjęciem ważnych dla plemienia decyzji.

Ceremonia sauny indiańskiej jest prastarą praktyką, która działa oczyszczająco na poziomie fizycznym, a na poziomie duchowym dostarcza jej uczestnikom niesamowitych, a czasem wręcz mistycznych przeżyć.
W czasie ceremonii następuje symboliczny powrót do łona Matki Ziemi, gdzie następuje oczyszczenie fizyczne i duchowe oraz transformacja naszej świadomości i powtórne narodziny. Czasami w saunie można doznać wizji (wizja jednej z uczestniczek sauny indiańskiej) lub wprowadzić się w odmienne stany świadomości.
Dlatego też sauna indiańska jest ważnym elementem pomagającym w rozwoju duchowym i integracji całej naszej osoby.

Sauna słowiańska pełni ważną funkcję w imprezach integracyjnych. Polega ona min. na smaganiu się nawzajem witkami brzozowymi.

Tak więc w zależności od nastawienia i zaangażowania jej uczestników, może ona być tylko fizycznym oczyszczeniem, okazją do integracji pracowników firmy, albo bardzo mocnym przeżyciem duchowym.
Najpierw budujemy odpowiednią konstrukcję z patyków.Konstrukcja już jest prawie gotowa. Zostało jeszcze tylko ją wzmocnić sznurkami i wykopać dół na kamienie znajdujący się pośrodku konstrukcji.Całość przykrywamy kocami i plandeką.Następnie układamy ognisko, gdzie będziemy rozgrzewać kamienie, które zostaną wniesione do sauny w celu jej ogrzania.Cała grupa aktywnie uczestniczy w budowie ogniska.Ognisko musi być duże, aby kamienie się dobrze rozgrzały.Widok po rozebraniu sauny ukazujący kamienie ułożone w dołku w środku konstrukcji sauny.

Sauna indiańska jest praktyką działającą zarówno na poziomie duchowym jak też fizycznym, dostarczającą jej uczestnikom fizycznego oczyszczenia, porównywalnego z najlepszym SPA , szczególnie docenianą przez panie.

Zalety sauny indiańskiej:

+ podwyższa odporność organizmu na choroby i infekcje,
+ oczyszcza skórę i poprawia jej stan,
+ odtruwa organizm gruntownie oczyszczając go ze szkodliwych substancji,
+ pobudza pracę serca, przez co poprawia dokrwienie organizmu,
+ stabilizuje ciśnienie,
+ poprawia przemianę materii, przez co wspomaga proces odchudzania,
+ pomaga w schorzeniach reumatycznych,
+ łagodzi bóle kostno-stawowe,
+ oczyszcza układ oddechowy i pomaga przy astmie oskrzelowej,
+ wycisza i relaksuje,
+ pomaga przy bezsenności,
+ pomaga również w leczeniu wielu innych chorób jak np.: rwy kulszowej, bólu pleców, cukrzycy i wielu innych.Od kilku lat robimy ceremonie szałasu potu w okolicy Krosna (czasami też gdzieś w Polsce) na pełnię, na nów oraz w innym sprzyjającym czasie. Zobacz relacje.
Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o terminach i miejscach kolejnych szałasów potu, to zapisz się na newsletter. Formularz zapisu poniżej.DBAMY O TWOJĄ PRYWATNOŚĆ - Polityka prywatności


Poczytaj też:
Szałas potu
Zalety szałasu potu
Szałas potu co pełnię


© FHU "Magnetoit" projekt Magnetoit