Sauna indiańska, czyli szałas potu (ang. Sweat Lodge) zbudowana jest najczęściej z patyków, przykrytych kocami i plandeką. W środku znajduje się dół, do którego po zapadnięciu zmroku wkłada się rozgrzane w ognisku kamienie. Uczestnicy sauny, siedzą nago w kręgu wokół kamieni w całkowitej ciemności.

Wśród Indian Amerykańskich każde plemię posiadało swój rytuał przeprowadzania sauny. Saunę robiono przy różnych okazjach takich jak rytualne oczyszczanie, wyprawy po wizje czy przed podjęciem ważnych dla plemienia decyzji.

Ceremonia sauny indiańskiej jest prastarą praktyką, która działa oczyszczająco na poziomie fizycznym, a na poziomie duchowym dostarcza jej uczestnikom niesamowitych, a czasem wręcz mistycznych przeżyć.
W czasie ceremonii następuje symboliczny powrót do łona Matki Ziemi, gdzie następuje oczyszczenie fizyczne i duchowe oraz transformacja naszej świadomości i powtórne narodziny. Czasami w saunie można doznać wizji (wizja jednej z uczestniczek sauny indiańskiej) lub wprowadzić się w odmienne stany świadomości.
Dlatego też sauna indiańska jest ważnym elementem pomagającym w rozwoju duchowym i integracji całej naszej osoby.




Najpierw wyznaczamy miejsce, gdzie będzie stał szałas.



Następnie budujemy odpowiednią konstrukcję z patyków.



Konstrukcja szałasu już jest gotowa.



Całość przykrywamy kocami i plandeką.



Następnie układamy ognisko, gdzie będziemy rozgrzewać kamienie, które zostaną wniesione do sauny w celu jej ogrzania.



Cała grupa aktywnie uczestniczy w budowie ogniska.

Ogień rozpalony. Kamienie się grzeją.



Na chwilę przed wejściem do szałasu.



Widok po rozebraniu szałasu ukazujący kamienie ułożone w dołku w środku konstrukcji.

W ceremoniach, które ja prowadzę, dużą wagę przykładam do integracji wszystkich uczestników i ich współdziałania od samego początku naszych działań, gdy wyznaczamy miejsce, w którym będzie stał szałas, budowania konstrukcji szałasu, rozpalania ogniska, przebywania w środku szałasu, aż do samego zakończenia ceremonii, która zwykle następuje następnego dnia, po wspólnym zjedzeniu kolacji i śniadania.
Ceremonia szałasu potu (sauny indiańskiej) składa się najczęściej z czterech tzw. rund (bram).
Każda z rund jest powiązana z jednym z czterech żywiołów i ma swoje symboliczne znaczenie.
Przed wejściem do szałasu, każdy uczestnik ceremonii jest okadzany dymem, który powstaje przy spalaniu różnych aromatycznych ziół m.in. białej szałwii, palosanto i piołunu. Do szałasu wchodzimy całkiem nago. Ubrania i inne okrycia zostawiamy na zewnątrz. Przekraczając na czworaka symboliczną bramę do szałasu, mówimy słowa: "wszyscy co ze mną" lub "wszystkie moje związki". Słowa te oznaczają to, że symbolicznie zabieramy do środka szałasu przede wszystkim samego siebie ze wszystkimi swoimi związkami (połączeniami) z członkami swojej rodziny, ze znajomymi oraz z całą przyrodą, która nas otacza. Zabieramy do środka wszystkie te osoby i połączenia z nimi w celu transformacji i ulepszenia (naprawy) tych związków, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Gdy już wszyscy wejdą do środka i usiądą w kręgu, do dołka znajdującego się w środku szałasu wkładane są gorące kamienie. Po wniesieniu odpowiedniej ilości kamieni, drzwi do szałasu są zamykane. W środku zapada całkowita ciemność, rozświetlana momentami przez gorące kamienie. Jest dość ciepło, ale nie za gorąco. Wtedy "zostaje otwarta pierwsza brama" i zaczyna się praca z żywiołem Ziemi.
I Runda - praca z żywiołem Ziemi.
W czasie pierwszej rundy każdy uczestnik ceremonii zaprasza (symbolicznie) do środka te osoby, które z jakichś powodów są dla niego ważne. Mogą to być osoby, z którymi mamy coś do przerobienia, nasi przyjaciele, znajomi, nauczyciele lub przewodnicy duchowi.
Gdy już wszystkie osoby zostaną zaproszone, następuje cisza, która trwa do samego końca rundy. Każdą rundę kończymy głośnym okrzykiem, po czym drzwi do szałasu zostają otwarte i następuje krótkie wietrzenie.
Po krótkiej przerwie następuje dołożenie nowych gorących kamieni i po zamknięciu drzwi, zaczyna się druga runda.
II Runda - praca z żywiołem Ognia.
Jest to jedna z najgorętszych rund w czasie trwania całej ceremonii. W tym czasie pracujemy z żywiołem Ognia, który pomaga nam się oczyścić zarówno fizycznie, jak i duchowo ze wszystkich tych połączeń, które są dla nas uciążliwe i już nam nie służą. Wszystkie inne związki (połączenia), które są dla nas ważne, są w czasie tej rundy transformowane i optymalizowane tak, aby były korzystne zarówno dla nas, jak i osób, które zostały przez nas zaproszone. W czasie tej rundy siedzimy w całkowitej ciszy.
Zwykle po zakończeniu drugiej rundy wychodzimy z szałasu, aby zanurzyć się w wodzie (jeśli jest taka możliwość), aby położyć się na ziemi i napić się wody.
Po krótkiej przerwie ponownie wchodzimy do środka szałasu i po doniesieniu kilku gorących kamieni zaczyna się trzecia runda.
III Runda - praca z żywiołem Powietrza.
Trzecia runda związana z żywiołem Powietrza jest bardzo głośna i jest związana z naszą zewnętrzną ekspresją. W czasie tej rundy śpiewamy pieśni oraz wznosimy inne okrzyki. Jest to doskonała okazja, aby wykrzyczeć wszystko to, co leży gdzieś w zakamarkach naszego ciała. Gdy już się wykrzyczymy, następuje otwarcie drzwi i krótka przerwa na odsapnięcie, po czym do szałasu zostaje wniesiona następna porcja gorących kamieni.
IV Runda - praca z żywiołem Wody.
W czasie tej rundy wypowiadamy nasze życzenia dotyczące np.: dobrego zdrowia, pomyślności w życiu itp. i wylewamy wodę na gorące kamienie. W środku robi się bardzo gorąco.
Gdy już wszystkie osoby będące w szałasie wypowiedzą swoje życzenia, następuje "zamknięcie czwartej bramy", otwarcie drzwi i wyjście na czworakach na zewnątrz. Dobrze jest wtedy zanurzyć się w wodzie, a po wyjściu z wody położyć się na ziemi i poczuć swoją jedność z całym wszechświatem. Zwykle po wyjściu z szałasu następują spontaniczne tańce wokół ogniska, śpiewy i granie na bębnach i grzechotkach.



Sauna indiańska jest praktyką działającą zarówno na poziomie duchowym jak też fizycznym, dostarczającą jej uczestnikom fizycznego oczyszczenia, porównywalnego z najlepszym SPA.

Duchowe zalety szałasu potu:
+ oczyszczanie z podczepień negatywnych energii
+ transformacja świadomości
+ lepsze poznanie samego siebie
+ większe otwarcie się na samego siebie, innych ludzi, przyrodę i na cały świat
+ pozwala dostrzec to, czego wcześniej nie byliśmy świadomi
+ pomaga w odnalezieniu celu i sensu życia
+ pomaga znaleźć wyjście z błędnych układów, w których tkwimy
+ zwiększa naszą świadomość i intuicję
+ uwalnia nas od lęków i innych ograniczeń
+ pozwala dostrzec ukryty w sobie potencjał, co skutkuje osiąganiem lepszych wyników w nauce, pracy i biznesie.
+ pozwala uwierzyć w swoje możliwości
+ podnosi poziom energii
+ daje wewnętrzny spokój.

Fizyczne zalety szałasu potu:
+ podwyższa odporność organizmu na choroby i infekcje,
+ oczyszcza skórę i poprawia jej stan,
+ odtruwa organizm, gruntownie oczyszczając go ze szkodliwych substancji,
+ pobudza pracę serca, przez co poprawia dokrwienie organizmu,
+ stabilizuje ciśnienie,
+ poprawia przemianę materii, przez co wspomaga proces odchudzania,
+ pomaga w schorzeniach reumatycznych,
+ łagodzi bóle kostno-stawowe,
+ oczyszcza układ oddechowy i pomaga przy astmie oskrzelowej,
+ wycisza i relaksuje,
+ pomaga przy bezsenności,
+ pomaga również w leczeniu wielu innych chorób jak np.: rwy kulszowej, bólu pleców, cukrzycy, łuszczycy i wielu innych.

Sauna słowiańska pełni ważną funkcję w imprezach integracyjnych. Polega ona m.in. na smaganiu się nawzajem witkami brzozowymi. Odbywa się ona najczęściej przy okazji Nocy Kupały.

Tak więc w zależności od nastawienia i zaangażowania jej uczestników, może ona być tylko fizycznym oczyszczeniem, okazją do integracji pracowników firmy, albo bardzo mocnym przeżyciem duchowym.



Szałas potu na Mazowszu



Szałas potu w Beskidach

Od kilkunastu lat robimy ceremonie szałasu potu na pełnię, na nów oraz w innym sprzyjającym czasie w okolicach Krosna, Rzeszowa, Krakowa, Warszawy. Czasami też gdzieś w innym miejscu w Polsce. Zobacz relacje.

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o terminach i miejscach kolejnych szałasów potu, to zapisz się na newsletter.
Kliknij tutaj i poznaj szczegóły.


Poczytaj też:
Szałas potu
Szałas potu co pełnię.
Zalety szałasu potu
Zalety sauny


Copyright © Magnetoit.pl Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt Magnetoit