Twarda Tantra

Warsztaty "Twardo Tantryczne"

Zawady k. Częstochowy

20 - 23 sierpnia 2015 r.W czerwcu tego roku odbyły się pierwsze takie warsztaty o czym pisałem tu. Warsztaty te okazały się być bardzo udane. Zachęceni tym wszystkich postanowiliśmy zrobić powtórkę w tym samym miejscu, tym razem pod koniec wakacji w sierpniu.
W porównaniu do poprzednich warsztatów wydłużyliśmy je o jeden dzień i dodaliśmy jeszcze jeden szałas potu na sam początek warsztatów. Warsztaty rozpoczęliśmy w czwartek wieczorem. Z materiałów które zostały z poprzedniego szałasu szybko zbudowaliśmy konstrukcję do nowego szałasu. Kamienie trochę się nam pochowały po krzakach, ale dzięki nowej dostawie kamieni było ich w sam raz na to aby rozgrzać szałas.


Zaczynamy budować konstrukcję szałasu


Wbijamy pierwsze patyki


Konstrukcja szałasu już prawie gotowa

Szałas był dość mocny. Liswarta, mała rzeczka która płynęła w pobliżu sprawiła nam dużo przyjemności gdy weszliśmy do niej po szałasie.
W piątek z samego rana ściągnęliśmy koce z szałasu i rozwiesiliśmy je do wysuszenia.


Ściągamy koce z szałasu


Moja firmowa jajecznica

Na śniadanie była oczywiście moja "firmowa jajecznica", tym razem z 30 jaj. Po śniadaniu zabraliśmy się za ćwiczenia przygotowujące nas do praktyk tantrycznych.Ćwiczenia wprowadzające do działań tantrycznych


Chwila przyjemności w kręgu


Chwila przerwy


Koniec ćwiczeń - składamy koce

Ćwiczenia służące przełamywaniu nieśmiałości i swoich blokad, oraz określaniu swoich granic zajęły nam prawie cały dzień. Na wieczór zaplanowaliśmy chodzenie po ogniu. Wcześniej, późnym popołudniem ułożyliśmy ognisko, które zostało zapalone gdy miało się ściemniać.


Pora rozpalić ognisko do chodzenia po ogniu


Różne oblicza ognia - ognisty jeleń


Ognisty jeleń

Ogień chwilami przybierał przedziwne kształty. Na kilku zdjęciach widać jak ogień przybiera kształt jelenia (moje zwierze mocy).
Na kilku innych widać wyraźnie twarze nad ogniskiem. Ogień przybrał też kształt trzech ognistych postaci. Przyznam, że jeszcze nigdy nie widziałem takich ognistych efektów. Zresztą zobaczcie sami te niesamowite zdjęcia.

Twarz nad ogniskiem


Twarz nad ogniskiem - tam gdzie kończy się ogień


Trzy ogniste postacie


Ognisko się dopala


Ćwiczenie na przełamanie strachu


Pora na przejście po rozżarzonych węglach


A jak tak twoje nóżki?

Gdy ogień się dopalił wszyscy przeszli po ścieżce ognia. Ogień tym razem był dla nas łaskawy, a nawet czuło się że jest zimny.
W sobotę od rana zajęliśmy się masażem tantrycznym, który najpierw objaśniała i pokazywała Elena, a następnie próbowaliśmy tego samego już sami.


Chwila przerwy


W stanie błogości

Praktyki tantryczne zajęły nam prawie cały dzień. Wieczorem ponownie zbudowaliśmy ognisko i przykryliśmy szałas kocami. Po rozpaleniu ognia cała grupa zgodnie tańczyła wokół ogniska, grając na bębnach i grzechotkach.
Tym razem oprócz szałasu indiańskiego odbył się też szałas słowiański w którym m.in. obkładaliśmy się nawzajem witkami brzozowymi.
Szałas zakończył się późno w nocy. Po zjedzeniu kolacjo - śniadania poszliśmy spać.


Zaczynamy drugi szałas


Ognisko płonie


Zdjęcie grupowe


W oczekiwaniu na rozgrzanie kamieni

Po śniadaniu rozebraliśmy szałas i wypłukaliśmy prześcieradła w rzece. Po czym oddaliśmy się słodkiemu byciu w błogości.


Płukanie prześcieradeł w Liswarcie


Czasem trzeba się natrudzić aby zrobić dobre zdjęcie ;)


Leniwe niedzielne przedpołudnie w stanie błogości


Pora na pożegnanie


Po południu zrobiliśmy pożegnalny krąg i wysłaliśmy orły.
Warsztaty były bardzo intensywne. Dużo się zadziało a uczestnicy warsztatów wyjechali zadowoleni.
W przyszłym roku pewnie zrobimy powtórkę.
Dziękuję Elenie za współprowadzenie warsztatów a wszystkim uczestnikom za mile i bardzo owocnie spędzony czas.


Co po warsztatach piszą ich uczestnicy:

Zapewne każdy, kto zainteresował się tantrą i starał się znaleźć jakieś informacje na ten temat ma swoje wyobrażenie co oznacza tantra. Każdy pewnie trochę inne. Ja też miałam jakieś wyobrażenie i skojarzenia. Były one mocno skorelowane z ciałem i „innym” dotykiem. Bardzo chciałam tego doświadczyć. Warsztat, w którym mogłam uczestniczyć zmienił bardzo moje myślenie o tantrze. Było to dla mnie niesamowite przeżycie. Okazało się, że poza przyjemnością z masażu było to dla mnie bardzo ważne i silne przeżycie duchowe idealnie uzupełniające dotychczasowe przeżycia i doświadczenia z twardej ścieżki. Doświadczyłam mocnego oczyszczenia starych blokad, dużo się uwolniło. Byłam tym bardzo zaskoczona, bo w ogóle się nie spodziewałam takich skutków tego warsztatu. Mimo że nie minęło jeszcze zbyt dużo czasu od mojego pierwszego warsztatu z tantrą widzę jak ogromnie i pozytywnie zmienia się moje życie. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne warsztaty.
Beata Piątkowska
© FHU "Magnetoit" projekt Magnetoit